MPM3690GBF-50D-0001-T
DigiKey Part Number
1589-MPM3690GBF-50D-0001-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM3690GBF-50D-0001-T
Description
16V, 50A, HIGH-EFFICIENCY DC/DC
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.5 ~ 3.6V 50A 3V - 16V Input
Category
Current - Output (Max)
50A
Mfr
Power (Watts)
180 W
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote Sense
Type
Non-Isolated PoL Module
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
144-BBGA Module
Voltage - Input (Max)
16V
Size / Dimension
0.63" L x 0.63" W x 0.21" H (16.0mm x 16.0mm x 5.2mm)