MK-252-021-325-410S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-MK-252-021-325-410S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MK-252-021-325-410S |
Description | CONN MICRO-D PLUG 21POS R/A SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 21 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Contact Type Signal |
Mfr | Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (2-56) |
Series | Termination Solder |
Packaging Bulk | Primary Material Metal |
Part Status Active | Shell Material, Finish Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless |
Connector Style | Contact Finish Gold |
Connector Type Plug, Male Pins | Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm) |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Mounting Type | Contact Material Beryllium Copper |
Shell Size, Connector Layout 0.050 Pitch x 0.050 Row to Row | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |