SMCJ7.5CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.972
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 4.095
Datasheet
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 366
Similar
Bourns Inc.
Similar
12.9V Clamp 116.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ7.5CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ7.5CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ7.5CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
116.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V