SMCJ15E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 14.847
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.952
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
26.9V Clamp 55.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ15E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ15E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ15E3/TR13
Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
55.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26.9V