SMBJ16CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6.980
Datasheet
Direct
Semtech Corporation
In Stock: 3.000
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Similar
YAGEO
YAGEO
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ16CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ16CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ16CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V