SMBJ12AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7.589
In Stock: 3.818
Similar
Bourns Inc.
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 268
Littelfuse Inc.
YAGEO
In Stock: 15
YAGEO
In Stock: 323
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ12AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ12AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12AE3/TR13
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V