SMAJ16AE3/TR13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
In Stock: 885
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
26V Clamp 19.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ16AE3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMAJ16AE3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SMAJ16AE3/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
150-SMAJ16AE3/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ16AE3/TR13
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V