PIC18F47Q84-E/P
DigiKey Part Number
150-PIC18F47Q84-E/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F47Q84-E/P
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
PIC18F47Q84-E/P Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
40-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)