MSC050SDA070BCT
DigiKey Part Number
150-MSC050SDA070BCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC050SDA070BCT
Description
DIODE SIL CARB 700V 88A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 700 V 88A Through Hole TO-247-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 700 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
2034pF @ 1V, 1MHz
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
700 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io)
88A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)