MIC5502-2.8YMT-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC5502-2.8YMT-TR |
Description | IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4-TDFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-TDFN (1x1) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5502-2.8YMT-TR Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 55 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 65 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 4-UDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V | Supplier Device Package 4-TDFN (1x1) |
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA | Base Product Number |