MIC5317-1.2YM5-TR
DigiKey Part Number
MIC5317-1.2YM5-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5317-1.2YM5-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5317-1.2YM5-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5317-1.2YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5317-1.2YM5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
39 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 150mA