MCP1811BT-028/OT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 5.195
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 6.359
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MCP1811BT-028/OT
DigiKey Part Number
MCP1811BT-028/OTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1811BT-028/OT
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Iq)
0.5 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
110 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA