DSPIC33FJ128GP206-I/PT
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ128GP206-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ128GP206-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ128GP206-I/PT Models
Category
Program Memory Size
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 18x10b/12b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)