DSPIC30F3012-30I/SO
DigiKey Part Number
DSPIC30F301230ISO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F3012-30I/SO
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 24KB (8K x 24) FLASH 18-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC30F3012-30I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x12b
Core Processor
dsPIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
30 MIPs
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
18-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)