DSPIC30F3012-20I/P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 132
Datasheet
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 24KB (8K x 24) FLASH 18-PDIP
18-DIP (300mil)_SDIP18 Pkg
DSPIC30F3012-20I/P
DigiKey Part Number
DSPIC30F3012-20IP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F3012-20I/P
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC30F3012-20I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20 MIPS
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
18-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)