RSP-1500-48
DigiKey Part Number
1866-4233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1500-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1536W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-1500-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
10.94" L x 5.00" W x 3.29" H (278.0mm x 127.0mm x 83.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
32 A