RCP-1000-48-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 1
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
RCP-1000-48-C
DigiKey Part Number
1866-5434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP-1000-48-C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1008W
Detailed Description
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
21 A