RCP-1000-12-C
DigiKey Part Number
1866-5432-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP-1000-12-C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 720W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
81%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
60 A