LPF-60D-12
DigiKey Part Number
1866-3219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPF-60D-12
Description
LED DRIVER CC AC/DC 7.2-12V 5A
Detailed Description
5A 7.2 ~ 12V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
60 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
86%
Size / Dimension
6.40" L x 1.69" W x 1.26" H (162.5mm x 43.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, PSE, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
7.2 ~ 12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A