LPF-16D-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Thomas Research Products
In Stock: 0
Datasheet
670mA 13.2 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LPF-16D-24
DigiKey Part Number
1866-3168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPF-16D-24
Description
LED DRVR CC AC/DC 13.2-24V 670MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LPF-16D-24 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
16 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP30
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
Type
Constant Current
Efficiency
84.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.83" L x 1.57" W x 1.26" H (148.0mm x 40.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, PSE
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
13.2 ~ 24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
670mA