LDB-500LW
DigiKey Part Number
1866-3088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDB-500LW
Description
LED DRVR CC BCK-BST 2-32V 500MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 2 ~ 32V Constant Current LED Driver Buck-Boost Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Dimming
PWM
Series
Features
Remote On/Off, OTP, SCP
Packaging
Tube
Ratings
IP67
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
91%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
Buck-Boost
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Base Product Number
Voltage - Output
2 ~ 32V