GSC25B-700
DigiKey Part Number
1866-5197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSC25B-700
Description
LED DRVR CC AC/DC 18-36V 700MA
Customer Reference
Detailed Description
700mA 18 ~ 36V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
25 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP40
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
88.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, ENEC, KEMA-KEUR
Voltage - Input (Max)
277VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
18 ~ 36V