GD2-121509
DigiKey Part Number
1866-GD2-121509-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GD2-121509
Description
2W;I:12VDC;O:+15/-9VDC@+100/-60M
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switching Regulator IC Positive and Negative (Dual Rail) Fixed -9V, 15V 2 Output 60mA, 100mA 7-SIP, 5 Leads
Category
Voltage - Input (Max)
13.2V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
20kHz ~ 130kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive and Negative (Dual Rail)
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Package / Case
Voltage - Input (Min)
10.8V