EPS-45S-3.3
DigiKey Part Number
1866-1713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-45S-3.3
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 26W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 3.3V 80 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPS-45S-3.3 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.94" H (76.2mm x 50.8mm x 24.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
3.3V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8 A