DPAN02A-15
DigiKey Part Number
1866-1385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPAN02A-15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 67mA, 67mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
67mA, 67mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)