SCE120LA3SD5B
DigiKey Part Number
SCE120LA3SD5B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCE120LA3SD5B
Description
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 40mA 2.9kHz 85dB @ 48V, 61cm Panel Mount Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCE120LA3SD5B Models
Category
Duration
1 Min On-Time @ 5 PPS
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 48V, 61cm
Series
Current - Supply
40mA
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Approval Agency
cUL, UL
Input Type
AC
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Range
48 ~ 120V
Termination
Terminal Block
Frequency
2.9kHz
Size / Dimension
1.687" Dia (42.85mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
1.511" (38.39mm)