SCE028MA3CTB
DigiKey Part Number
458-1104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCE028MA3CTB
Description
BUZZER PIEZO 42.98MM PNL MNT
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 20mA 2.9kHz 75dB @ 16V, 61cm Panel Mount Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCE028MA3CTB Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
75dB @ 16V, 61cm
Series
Current - Supply
20mA
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Approval Agency
cUL, UL
Input Type
AC, DC
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Range
16 ~ 28V
Termination
Terminal Block
Frequency
2.9kHz
Size / Dimension
1.692" Dia (42.98mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
1.511" (38.39mm)