PB-12N23PC-24Q
DigiKey Part Number
458-PB-12N23PC-24Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-12N23PC-24Q
Description
MAGNETIC BUZZER 20-28VDC 85DB RO
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 24 V 30mA 2.3kHz 85dB @ 24V, 10cm Through Hole PC Pins
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 24V, 10cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
30mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
24 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
20 ~ 28V
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Frequency
2.3kHz
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)