SST-20-WH35-A2-B6351 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for SST-20-WH35-A2-B6351 is not available
SST-20-WH35-A2-B6351
DigiKey Part Number
1214-SST-20-WH35-A2-B6351TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST-20-WH35-A2-B6351
Description
LED SST-20-WXH WM WHT 3500K 1414
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting SST-20-WH Gen 2 White, Warm 3500K 2.7V 350mA 120° 1414 (3535 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
140 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
95
Series
Current - Max
2A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1414 (3535 Metric)
CCT (K)
3500K
Supplier Device Package
1414
Flux @ 85°C, Current - Test
132lm (128lm ~ 135lm)
Size / Dimension
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V
Thermal Resistance of Package
1.6°C/W