SST-20-W35H-A120-J4351 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SST-20-W35H-A120-J4351 |
Description | LED SST20 WARM WHT 3500K 1414 |
Customer Reference | |
Detailed Description | LED Lighting SST-20-W Horticulture White, Warm 3500K 2.73V 350mA 120° 1414 (3535 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lumens/Watt @ Current - Test 116 lm/W |
Mfr | CRI (Color Rendering Index) 95 |
Series | Current - Max 2A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Viewing Angle 120° |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Color | Package / Case 1414 (3535 Metric) |
CCT (K) 3500K | Supplier Device Package 1414 |
Flux @ 85°C, Current - Test 111lm (107lm ~ 114lm) | Size / Dimension 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm) |
Current - Test 350mA | Height - Seated (Max) 0.083" (2.11mm) |
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.73V | Thermal Resistance of Package 1.6°C/W |