SST-20-W35H-A120-J4351
DigiKey Part Number
1214-SST-20-W35H-A120-J4351TR-ND - Tape & Reel (TR)
1214-SST-20-W35H-A120-J4351CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST-20-W35H-A120-J4351
Description
LED SST20 WARM WHT 3500K 1414
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting SST-20-W Horticulture White, Warm 3500K 2.73V 350mA 120° 1414 (3535 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
116 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
95
Series
Current - Max
2A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Viewing Angle
120°
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1414 (3535 Metric)
CCT (K)
3500K
Supplier Device Package
1414
Flux @ 85°C, Current - Test
111lm (107lm ~ 114lm)
Size / Dimension
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.73V
Thermal Resistance of Package
1.6°C/W