L1W33-13000K
DigiKey Part Number
4491-L1W33-13000K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1W33-13000K
Description
LED 1W COOL WHITE 13000K COB K1
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Lumimax High Power COB K1 LED White, Cool 13000K (10000K ~ 15000K) 3.3V 350mA 140° 2-SMD, Gull Wing Exposed Pad
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
120 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
75 (Typ)
Series
Current - Max
350mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2-SMD, Gull Wing Exposed Pad
CCT (K)
13000K (10000K ~ 15000K)
Supplier Device Package
COB, K1
Flux @ 25°C, Current - Test
120lm (115lm ~ 125lm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.208" (5.28mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V