L128-3080CA3500001
DigiKey Part Number
1416-1923-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1923-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1923-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-3080CA3500001
Description
LED LUXEON WARM WHT 3000K 2835
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 2835 White, Warm 3000K 3V 120mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
240mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Color
Supplier Device Package
2835
CCT (K)
3000K
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
54lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
120mA
Thermal Resistance of Package
21°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V