WSA48M-B13W12
DigiKey Part Number
67-WSA48M-B13W12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSA48M-B13W12
Description
PBS 19MM SPDT 5A 28V UL61058 MTN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Color - Actuator/Cap
Silver
Series
Illumination Type, Color
LED, White
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.15mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Function
On-On
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
5A (DC)
Electrical Life
25,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V