SMDJ51CA-T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 7
Central Semiconductor Corp
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 799
82.4V Clamp 36.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ51CA-T7
DigiKey Part Number
18-SMDJ51CA-T7TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMDJ51CA-T7CT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMDJ51CA-T7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ51CA-T7
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ51CA-T7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V