SMCJ58A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 4.572
Datasheet
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
93.6V Clamp 16.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ58A-HRA
DigiKey Part Number
SMCJ58A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ58A-HRA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ58A-HRA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.1A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V