SMA6L6.5A
DigiKey Part Number
SMA6L6.5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6L6.5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMA6L6.5A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V