SESD0402X1UN-0030-088
DigiKey Part Number
SESD0402X1UN-0030-088TR-ND - Tape & Reel (TR)
SESD0402X1UN-0030-088CT-ND - Cut Tape (CT)
SESD0402X1UN-0030-088DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SESD0402X1UN-0030-088
Description
TVS DIODE 7VWM 13VC 0402/2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13V (Typ) Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402/2DFN (1x0.60)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
HDMI
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
0.3pF @ 3GHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
8.8V (Typ)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13V (Typ)