RXEF300-AP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RXEF300-APCT-ND - Cut Tape (CT) RXEF300-APTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RXEF300-AP |
Description | PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 19.8 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 40 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 100 mOhms |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Polymeric | Package / Case Radial, Disc |
Voltage - Max 72V | Size / Dimension 0.941" Dia x 0.118" T (23.90mm x 3.00mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 3 A | Height - Seated (Max) 1.126" (28.60mm) |
Current - Trip (It) 6 A | Lead Spacing 0.400" (10.15mm) |
Current - Max 40 A | Approval Agency CQC, CSA, TUV, UL |