RGEF1400-1
DigiKey Part Number
RGEF1400-1HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGEF1400-1
Description
PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 14 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
9 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2.6 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6.4 mOhms
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.925" L x 0.114" W (23.50mm x 2.90mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
14 A
Height - Seated (Max)
1.098" (27.90mm)
Current - Trip (It)
23.8 A
Lead Spacing
0.400" (10.15mm)
Current - Max
100 A