DSTF20100C
DigiKey Part Number
F7440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSTF20100C
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 100V ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 10 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
ITO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A