AK6-240C-Y
DigiKey Part Number
18-AK6-240C-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK6-240C-Y
Description
TVS DIODE 240VWM 340VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
340V Clamp 6000A (6kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6000A (6kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2000pF @ 10kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
250V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
340V