AK10-240C-Y
DigiKey Part Number
18-AK10-240C-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-240C-Y
Description
TVS DIODE 240VWM 340VC AXIAL
Detailed Description
340V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Capacitance @ Frequency
2200pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
250V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
340V