AK10-058C-Y
DigiKey Part Number
18-AK10-058C-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-058C-Y
Description
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL
Detailed Description
110V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Capacitance @ Frequency
6500pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
110V