3.0SMC20A
DigiKey Part Number
3.0SMC20A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMC20A
Description
TVS DIODE 20VWM 42VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 570A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
570A (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V