25EV1K090.ZXBDM
DigiKey Part Number
18-25EV1K090.ZXBDM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25EV1K090.ZXBDM
Description
FUSE CARTRIDGE 90A 1 KVDC CYL
Customer Reference
Detailed Description
90A 1 kVDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25EV1K090.ZXBDM Models
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30kA
Part Status
Active
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
1.000" Dia x 2.874" L (25.40mm x 73.00mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
Current Rating (Amps)
90A