20KPA300CA-B
DigiKey Part Number
20KPA300CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA300CA-B
Description
TVS DIODE 300VWM 483VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
483V Clamp 41.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA300CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
335.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
483V