1812L075/33DR
DigiKey Part Number
F3355TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3355CT-ND - Cut Tape (CT)
F3355DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L075/33DR
Description
PTC RESET FUSE 33V 750MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
20 A