15KPA26A
DigiKey Part Number
15KPA26ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA26ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA26A
Description
TVS DIODE 26VWM 44VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44V Clamp 343.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA26A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
343.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
29.04V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V