1.5KE120C-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 12.310
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
173.25V Clamp 9.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE120C-B
DigiKey Part Number
1.5KE120C-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120C-B
Description
TVS DIODE 102VWM 173.25VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
108V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
173.25V